13 esnaf federasyonu seçime gidiyor


Türkiye genelindeki 2 milyon esnafı ilgilendiren seçim sürecinde yeni bir dönemece girildi. Ülke genelindeki 3 bin 442 odanın Ocak-Mart dönemini kapsayan seçimlerini, mayıs ayında yapılan 82 birliğin seçimi izledi. Haziran ayı boyunca da oda ve birliklerin bağlı olduğu 13 federasyonun seçimi yapılacak. Federasyon seçimleri sonrası oluşacak yönetim kurulları, Eylül ayında yapılması planlanan çatı örgütü konumundaki Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) yönetimini belirleyecek. 1 Haziran’dan itibaren büyüt bir ayı kapsayacak seçimler öncesi kulisler hareketlendi, adayların birbiri ile ilgili iddiaları suçlamaları tavan yaptı. Seçim için kimi adaların milyonlarca lira harcandığı dile getirilirken, seçim kazanmak için oda başkanlarınapara dağıtıldığı, ünlü işadamlarının direk oda başkanlarını arayarak para teklif ettikleri dile getirildi. Federasyon başkanlığı için kolları sıvayan başkan adayları adım adım tüm tüm Türkiye’yi dolaşırken destek için odalar üzerinde etkili olan işadamlarından da destek istendi. Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Saran, işadamı Abdurrahim Albayrak seçimler için destek istenen işadamaları oldu. Üye sayısı ve mali gücü itibari ile 13 federasyon arasındaki en büyük federasyon olan TŞOF’da adaylar seçim önceki karşılıklı sert suçlamalarda bulundu.

Seçim yaklaştı, rekabet kızıştı

Haziran ayı boyunca yapılacak seçimlerin özelikle bazı federasyonlarda hareketli geçmesi bekleniyor. 500 bine yakın üyesi olan Türkiye Şoförler Odası, 300 bine yakın bakkal esnafının bağlı bulunduğu Türkiye Bakkalar Odası Federasyonu, seçim heyecanının yoğun olduğu federasyonlar olarak öne çıkıyor. Olası hareketliliğin oluşmasında yol açan sebeplerden biri söz konusu iki federasyonun mali yapılarının güçlü olması, ve her iki federasyonun mevcut yönetimlerinde karşı dışarıdan yeni isimler ortaya çıkmış durumda. Zira TŞOF, sahip olduğu Plaka AŞ, dinlenme tesisleri ile iken, Bakkalar Federasyonu ise sahip olduğu Gram ve Dikey AŞ ile arkasında ciddi bir mali güç bulunduruyor. Derviş Günday’ın Milletvekili seçilmesi ile birlikte boşalan koltuğuna Fevzi Apaydın oturuken, Apaydın’a rakip Ankara Umum Şoförler Odası Başkanı Mehmet Yeğiner rakip oldu. 30 yıla yakın bir zamandan beri Türkiye Bakkalar Federasyonu Başkanlığı yapan Bendevi Palandöken’e rakip ise Samsun’dan çıktı. Bakkalar Federasyonu’nda daha önce yönetimde bulunan Eyüp Güler aynı zaman da TESK Başkanı da olan Palandöken’e karşı sıkı bir seçim kampanyası yürütüyor. Seçime hazırlanan adaylar aynı zamanda birden fazla yerde başkanlık yapıyor. Bakkallar Federasyonu Başkanlığına yeniden aday olan Palandöken Ankara Bakkalar Odası başkanlığı yanı sıra aynı zamanda TESK başkanlığı koltuğunda. TŞOF  başakanlığına aday olan Mehmet Yeğiner ise Ankara Umum Şoförler Odası başkanlığı yanı sıra aynı zamanda Ankara Esnaf Odaları Birliği başkanlığı da yapıyor. 

Karşılıklı ‘seçim rüşveti’ iddiası

Federasyon seçimlerinde en ciddi yoğunluğun 500 bine yakın esnafı bünyesinde barındıran, milyonlarlar lira geliri olan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun seçiminde yaşanması bekleniyor. Derviş Günday’ın milletvekili seçilmesi sonrası TŞOF Başkanı olan Fevzi Apaydın’a rakip olan isim Ankara Umum Şoförler Odası ve Anara Esnaf Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yeğiner.  TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın rakibi Mehmet Yeğiner’in seçim için 10 milyon TL harcadığını iddia aderken, Yeğiner, “Asıl parayı onlar harcıyor. Benim o kadar harcayacak param yok. Asıl  onlar 7-8 milyon TL harcadı. Oda başkanlarına 10-15 bin TL para dağıttılar. Kendilerine oy versinler diye. Bunu açık açık söylüyorum. Gitsin beni dava etsinler” yanıtı verdi. 17 yıldan bu yana federasyon yönetiminde bulunan ve son üç yıldır da başkanlık koltuğunda bulunan Fevzi Apaydın’a karşı adaylığını koyan Mehmet Yeğiner, tüm Türkiye’deki oda yönetimleri yanı sıra işadamlarının da kapısı çaldı. Yeğiner ve ekibinin kapısını çaldığı isimler arasında Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Saran ve Albayrak Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Albayrak oldu. Seçim için Mehmet Yeğiner’in 10 milyon TL para  harcadığını iddia eden n Apaydın, “Biz seçimde kendimizi güçlü görüyoruz. Dağıtacak bir paramız da yok. Seçim öncesi ne siyasilerden ne de işadamlarından destek arayışında bulunduk. Ancak oda başkanlarına çok çirkin teklifler yapılmaya başlandı. 4 oda başkanı bana geldi ve 20 kişinin içinde, Sadettin Saran’ın para teklif ettiğini söylediler. Saran, bunları iki kez telefonda aramış. Oylarını Yeğiner’e vermeleri için 150-200 bin lira para teklif etmişler. Para teklif edilen oda başkanlar ise  Saran’a ‘kendi işine bakmasını’ söylemişler” diyen Apaydın, Saran ile Mehmet Yeğiner arasında bir ortaklık olduğunu iddia ediyor.  TŞOF üye sayısı ve mali yapısı ile en büyük federasyon olarak öne çıkıyor. TŞOF, Türkiye’deki tüm araba plakalarının basıldığı Plaka AŞ.’nin sahibi. Dört ayrı yerde yüzbinlerce dönüm arazi üzerine kurulu akaryakıt ve dinlenme tesisi bulunan TŞOF’un Didim’de lüks bir tesisi ve Çankaya’da 46 odalı bir konukevi de bulunuyor.

Palandöken’e rakip Samsun’dan çıktı

Başkanlık seçiminin hareketli geçmesi beklenen federasyonlardan biri de Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu (TBBF). Bakkalar Federasyonun başkanlığını son 20 yıldan bu yana, aynı zamanda TESK başkanı da olan Bendevi Palandöken yapıyor. Türkiye genelindeki 165 bin dolayında bakkal esnafını bünyesinde barındaran federasyona bağlı 65 oda bulunuyor. 1148 delegenin oy kullanacağı seçimde Bendevi Palandöken’e rakip olarak öne çıkan isim ise Eyüp Güler. Güler 20 yıldan bu yana oda yönetimlerinde bulunduğunu anlattı.  Bendevi Palandöken ise rakibinin idddialarına ilişkin “Yaptığımız çalışma ortada. Tüm kamuoyu bunu biliyor” demekle yetindi.

Saran yeğiner ortak bir dostumuz var güreşçi kendisi biliyorum mehmet bey de Kırıkkale onları karadeniz grubu ağırlıklı onu rica etti o da kabul etti. Kırıkkale mehmet beyin samimi bir arkadaşı Cuma günü olsa harcarız

Makam peşinde koşmanın anlamı yok

Türkiye Elektrik - Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu’nun seçimi ise 20 Haziran’da. Federasyonun mevcut başkanı Abudullah Kaya 40 yıla yakın bir süreden bu yana bağlı oda ve federasyon yönetimunde bulunuyor. 4 yıldan bu yana da Federasyon Başkanlığında bulunan Kaya’ya rakip ise Ankara’dan çıktı. Ankara Elektrik Teknikerleri ve Teknisyenleri Esnaf Odası Başkanı Yusuf Arslantürk, mevcut yönetimin çalışmalarının yetersiz olduğunu gördüklerini, daha iyi bir yönetim için aday olduklarını söyledi. Arslantürk “Herhangi bir şey yapmamışsan o makamlarda bulunmanın da anlamı yok. Unvan peşinde koşmanın anlamı yok. Mevcut başkan 20 yıl oda başkanlığı, 15 yıl federasyon yönetimi, 4 yıl federasyonda başkan vekilliği ve son 4 yıldır da başkanlık yapıyor. Ancak gelinen noktada yaptığı bir şey yok” şeklinde konuştu. Arslantürk 704 delegenin oy kullanması beklenen seçimde, kendisini Ankara, İstanbul, Adana, Konya, Antalya gibi metropol illerin desteklediğini savundu.

Türkiye Lokantacılar, Kebapcılar, Köfteciler, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu’nun 6 Haziran’da yapacağı seçimde ise iki aday yarışacak. Federasyonda ikinci başkan olarak görev yapan İsmail Sezer’e rakip İzmir’den çıktı. 780 delegesi bulunan ve toplamda 60 bin üye esnafın bağlı bulunduğu federasyon seçimlerinde başkan adayı olan İsmail Sezer, 25 yıla yakın bir süreden beri oda yönetimlerinde bulunduğunu, Konya Lokantacılar Odası yönetimindeki görevinin de sürdüğünü söyledi. Seçim öncesi 107 oda başkanı ile tek tek görüştüğünü, 75 odanın kendisine destek verdiğini öne süren Sezer’in rakibi İzmir Lokantacılar Odası Başkanı Aykut Yenice, mevcut yönetimden daha iyi bir yönetim sergileyeclerini düşünerek aday olduklarını söyledi.

Hangi Federasyonun seçimi ne zaman:

*Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu 1 Haziran’da seçime gidiyor. Delege yeni yönetimi belirleyecek

*Berlerler Kuaförler Federasyonu’nun da seçimi 1 Haziran’da. Mevcut Başkan Bayram Karakaş’ini rakibi Bekir Yiğittürk.

*Umum Ayakkabıcılar Federasyonu’nun 2 Haziran’da yapacağı seçime İzmir’den Hasan Özcan tek liste ile gidiyor.

*6 Haziran’da yapılacak Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu seçimlerine mevcut Başkan Sinan Turhan tek aday olarak giriyor.

*Türkiye Kasaplar Federasyonu’nun 6 Haziran’da yapılacak seçimine Fazlı Yalçındağ tek liste ile gidiyor.

*Bakkalar Bayiler Federasyonu’nun 13 Haziran’da yapılacak seçimine Bendevi Palandöken’e Samsun Bakkalar Odası Başkanı Eyüp Güler rakip oldu.

*Ağaç İşleri Federasyonu’nun 13 Haziran’da yapılacak seçimine mevcut başkan Ali Rıza Ercan’ın listesi ile gidilmesi bekleniyor.

*Sebzeciler -Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu’nun 4 Haziran’daki seçiminde mevcut başkan Mehmet Çakman’a rakip çıkması beklenmiyor.

*Fırıncılar Federasyonu’nun 17 Haziran’daki seçimine mevcut başkan Halil İbrahim Balcı’ya bir rakibin çıkması bekleniyor.

*30 Haziran’da seçimini yapacak Kahveciler Kırathaneciler Federasyonu’nun seçiminde mevcut başkan Murat Ağaoğlu’na rakip Adıyaman’dan Bekir Özvar çıktı.

Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu: 1972’de kurulmuş Özcan Saraçoğlu

*2 Milyon esnafın gözü Ankara’da açılacak sandıklarda

Esnaf odalarında geçtiğimiz mart ayında başlayan seçim hareketliliği bu ay da sürecek. Mart ayında oda seçimleri, Mayıs ayında esnaf birlikleri seçimlerinde sonra bu ay da Türkiye genelindeki 3 bin 500 esnaf odasının bağlı bulunduğu 13 federasyonda seçim yapılacak. Federasyon seçimleri sonrası oluşacak yönetim kurulları Eylül ayında yapılacak olan Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu yönetimini belirleyecek. 1 Haziran’dan başlayıp 30 Haziran’a kadar sürecek seçimler ile ilgili geri sayım sürerken, seçime katılacak başkan adayları mevcut yönetimlere yönelik bir takım ağır suçlamalarda bulunuyor. En sert tartışmalar Türkiye Şoförler Federasyonu ve Türkiye Bakkalar Bayiler Federasyonu’nda yaşanması bekleniyor. TŞOF Başkanı Fevzi Ayapdın’a Ankara Esnaf Birlikleri Başkanı Mehmet Yeğiner rakip olurken, Bakkalar Bayiler Federasyonu Başkanı Bendevi Palanadöken’e Samsun’dan bir rakip çıktı. (Dinçer)

'Esnaf Ağaları'nın 900 trilyonu aidatlar olmak üzere, diğer kalem gelirlerle birlikte yılda yaklaşık 1,5 katrilyona hükmettiklerini ve yaptıkları usulsüzlükleri anlatıyor.

http://tsoftrafik.com.tr/tesisler.html

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !