Bankalar, çiftçiyi tarlada keşfetti

Ülke ekonomisinin aynası konumundaki bankacılık sektörü, bireysel ve ticari bankacılık hizmetlerinden pay almak için birbirleriyle yarışırken, portföyün yeni gözdesi tarım kesimine yönelik ürün yelpazesi genişliyor.

Tarım kesiminde son dönemde yaşanan gelişmeler bankacılık kesiminin de bu alana yönelmesine yol açtı. Bankaların, birkaç yıl öncesine kadar tarım sektörüne olan ilgisi oldukça sınırlı bir konumdaydı. 2000’li yıllar öncesinde çiftçilere yaygın olarak kredi veren iki banka vardı. Ziraat Bankası ve Tarişbank. IMF ve Dünya Bankası direktifi ile görev zararları gerekçe gösterilerek Ziraat Bankası’nın tarıma kredi vermesi yasaklandı. 2000 öncesinde tarıma yılda ortalama 3 milyar YTL kredi veren Ziraat Bankası’nın tarım kredileri 2001′de 227 milyon YTL’ ye düştü. Yine aynı dönemde Tarişbank’a  da el konuldu.

Böylece tarım sektörünün kredi kanalları kapandı. 2001 krizinden sonra bir çok banka kapatıldı, bazıları birleştirildi, bazıları el değiştirdi. Uluslararası sermayenin sektördeki etkinliği arttı. Bankacılıkta yeni bir dönem başladı. Üç yıl aradan sonra Ziraat Bankası, tarım kredileri yeniden açıldı. Diğer bankalar da 2004′ten itibaren tarım sektörü ile çalışmaya başladı. Bugün bankalar tarım ve hayvancılığa kredi vermek, çiftçilere kredi kartı dağıtmak için yarışıyor.

 

İpotek gösteren çiftçilere bazı avantajlar sağlayan, kredi kartlarından, tarlalarında Ar-Ge çalışmasını geliştirmeye yönelik kredi imkanına kadar çok sayıda farklı alternatif sunan bankalar, 13 milyar dolara yaklaşan kredi hacmini artırmayı hedefliyor.

Ziraat Bankası yılların deneyimi ve birikimi, şubelerinin yaygınlığı ve devlet destekli sübvansiyonlu kredilerle liderliğini koruyor.

‘Anadolu Bankacılığı’ alanında yoğunlaşan Şeker Bank ise, tarım kesimine en çok kredi sağlayan ikinci özel banka konumunda.

Denizbank, Tarişbank’ı bünyesine katmanın avantajı ile Şeker Bank’tan sonra sektöre en çok kredi açan banka oldu.

Garanti Bankası, Anadolu’nun bir çok merkezinde gerçekleştirdiği “Garanti Anadolu Sohbetleri” ile tarım sektöründeki etkinliğini artırdı.

 

Bankalar kredi vermek için yarışıyor

 

Çiftçi bankası olarak bilinen Ziraat Bankasının yanı sıra, Türkiye İş Bankası, Şeker Bank,   Denizbank, Yapı Kredi, Akbank, Finansbank, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Garanti Bankası, TEB’in tarımsal kredi paketi bulunuyor. Bu bankalar tarafından damızlık süt sığırcılığı, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, iyi tarım uygulamaları, sertifikalı tohum ve fide üretimi, sertifikalı meyve fidanı kullanımı, su ürünleri yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı tarımı, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, tarımsal sulama, Araştırma-Geliştirme (AR-GE) ile traktör ve biçerdöver hariç tarımsal mekanizasyon için kredi imkanı sağlanıyor.

Ziraat Bankası’nın  tarımsal kredileri bu yılın ilk üç aylık döneminde 6 milyar YTL’ yi aştı. Diğer bankaların verdiği toplam kredi ise 3.5 milyar YTL civarında.

Liderlik ‘Çiftçi Bankası’ Ziraat’te

Yıllarca çiftçilik yapanların yanı sıra, banka kredisi ile ilk kez sektöre girenlerde var. Bankaların tarıma yönelik verdikleri kredilere bakıldığında Ziraat Bankası’nın açık ara liderliği sürüyor.

2002 yılı sonu itibariyle Ziraat Bankası kaynaklarından kullandırılan tarımsal kredi miktarı 228 milyon YTL iken, bu rakam 6 milyar Ytl’yi aştı. Ziraat Bankası 2008 yılında haftada 103 milyon YTL’lik kullandırarak bu alanda açık ara liderliğini pekiştirdi.

Hangi banka ne kadar kredi kullandırdı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yayımladığı “Türkiye’nin Finansal Haritası” verilerine göre Ziraat Bankası tarım kredilerinde açık ara diğer bankaları geçti. Ziraat'in kullandırdığı kredi miktarı 6 mil­yar 406 milyon 769 bin YTL oldu. Özel bankalar arasında ise ilk sıraya İş Ban­kası yerleşti. İş Bankası'nın sektöre kullandırdığı kredi 698 milyon 3 bin YTL olurken, Şeker Bank 344 milyon 180 bin Ytl,  Denizbank 319 milyon 573 bin YTL, Yapı Kredi 308 milyon 733 bin YTL, Vakıfbank 276 milyon 900 bin YTL, Garanti 260 milyon 974 bin YTL, Finansbank 187 milyon 294 bin YTL, Akbank 185 milyon 545 bin YTL kredi verdi. Ziraat kredilerinde bu kez iller arasında liderlik koltuğuna İs­tanbul değil, Ankara oturdu. İlk 5 il arasına sırasıyla İzmir, İstanbul, Ada­na ve Antalya girdi. En az kredi kul­lanan iller de yine Doğu illeri oldu.

Katılım bankaları da devrede

Mevduat bankaları yanı sıra, dört katılım bankası da tarım kesimine yönelik kredilerini arttırmış durumda. Türkiye Finans 119 milyon 97 bin Ytl, Al Baraka Türk 116 milyon 155 bin Ytl, Kuveyt Türk 95 milyon 572 bin Ytl ve Bank Asya da 84 milyon 551 Ytl kredi kullandırdı.

Hangi bankanın ‘Tarım Kredi Paketi’nde ne var?

 

İş Bankası’nda işletme kredisi

 

İş Bankası da, İşletme Kredisi ve Traktör Kredisi kullandırıyor. Ziraat Odalarına bağlı çiftçilere uygun kredi imkanları sunuyor. 0 kilometre ve 5 yaşına kadar ikinci el traktör alımındaki finansman ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla, 0 kilometre traktörlerde azami 60 bin YTL kullandırılan kredi, aracın teslim bedelinin yüzde 75'ini geçmeyecek şekilde belirleniyor.

 

Şeker Bank 51 bin çifçi ile irtibatta

 

Kendi kredi portföyü içinde  tarıma en çok pay ayıran  Şeker Bank, 55 yıllık tecrübesine dayanarak tarım sektörüne hizmet veren özel bankalar arasında en iyi hizmet veren ve ilk akla gelen bankalardan biri olma hedefinde. Tarım sektörüne yönelik olarak zirai krediler, hayvancılık kredileri, traktör kredileri, tarımsal ekipman kredileri, sera, bahçe/tarla, çiftçi/taşıt, modern tarım ve hayvancılık için orta ve uzun vadeli yatırım krediler sağlayan Şeker Bank, çiftçilerin hasat dönemlerine göre de Hasat Kart hizmeti sunuyor. Banka  70 ilde yaklaşık 51 bin çiftçi ile irtibat halinde.

Garanti’den 11 aya kadar ödemesiz kredi

 

Garanti Bankasının tarım kredisi paketinde, 60 aya varan vadelerle 0 kilometre olmak koşuluyla traktör ve biçerdöver alımının finansmanı, hasat dönemine uygun vadelerle 11 aya kadar ödemesiz üretim finansmanı, ticari ödemelerde kullanım amaçlı çiftçi kredi kartı imkanı bulunuyor. Garanti Bankası, ipoteğin yan sıra kefalet ya da Toprak Mahsulleri Ofisi depolarına bırakılacak hububat için düzenlenecek makbuz senetleri karşılığında da üreticilere kredi kullandırıyor.

 

Sera yapımına yönelik yatırım yapan çiftçiler için de esnek ödemeli 48 ay vadeye kadar sera kredisi kullandırılıyor.

 

Yeni traktör için en uygunu Halk Bank

 

Halkbank, çiftçilere kullandırdığı ''Traktör ve Tarım Makineleri Kredisi'' kapsamında, 0 kilometre traktörler için 60 ay, ikinci el araçlar için 36 ay vade uyguluyor. Yeni traktör alımlarında, traktörün fatura bedelinin azami yüzde 75'i tutarında kredi veriliyor.

 

Ak Bank, 700 milyon Ytl kullandıracak

 

Üretime, çalışan sayısı ve yarattığı ekonomik değer ile büyük katkısı olan tarım sektörüne yönelik yapılan analizler sonucunda, “Çiftçi Destek Paketi”ni hazırlayan Akbank,  2008 yılı için tüm çiftçilere bu ürünü sunmakta. Akbank’ta “Çiftçilik, Besicilik ve Sığır Yetiştiriciliği Belgesi’ne sahip çiftçi, besici ve seracılar paket kapsamında bulunan tüm ürünlerden düşük maliyetlerle yararlanabilmekte. 2008 yılı sonunda “Çiftçi Destek Paketi” ile sektöre kullandırılması planlanan tutarın 700 Milyon YTL’ye seviyesinde olacağı açıklandı

 

Yapı Kredi hibe desteklerine aracı

 

Yapı Kredi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hayata geçen Kırsal Kalkınma Programı hibe desteklemelerine ulaşmada aracılık ediyor. Bu banka, tarım sektöründe ticari kart ürünü de sunuyor.

Bir süreden beri tarım kredisi kullandıran Denizbank, ''üretici kart'' ile yılda bir ödemeli hizmet sunuyor. Ödeme tarihi üretilen ürünün hasat tarihi göz önünde bulundurularak belirleniyor. Denizbank, Tarımsal İhtiyaç Kredisi ile de üreticinin tarımsal faaliyeti dışında ihtiyaç duyduğu finansmanı 24 ay vadeli imkanlarla sunuyor.

 

Organik Tarım için kredi Vakıf’tan

 

Vakıflar Bankası, kapalı ve açık alanda, seracılık ve organik tarım konusunda faaliyet gösteren tüm üreticilere Organik Tarım ve Sera Kredisi kullandırıyor. Bu krediler en az 3, en fazla 12 ay vadeli kullandırılıyor. Bankanın verdiği bir başka kredi türü de tesis kredisi. Bu kredi yatırımların yüzde 50'si oranında veriliyor.

 

 

Finansbank'ın tarım ve hayvancılığa yönelik sunduğu kredi çeşitleri ise, Modern Tarım Kredisi, Tarım Makinesi Kredisi, Mahsul Destek Kredisi, Hayvancılık Destek Kredisi, Modern Hayvancılık Yatırım Kredisi, Hayvan Alım Kredisi, Hayvancılık Makine ve Ekipman Kredisi ile Tarla Alım Kredisinden oluşuyor.

 

Hayvan alım kredisi Fortis’ten

 

BDDK Raporuna göre tarım kesimine 2007’de 73 milyon 313 bin YTL kredi aktaran Fortis de, toplam nakit krediler içinde tarım kesiminin payı  yüzde 1.3 düzeyinde bulunuyor.  Fortis ayrıca önümüzdeki 5 yıl içinde tarım kredilerinin, KOBİ Bankacılığı kredileri toplamı içindeki payını  yüzde 10’a çıkarmayı planlıyor.  Fortis, “Traktör Kredisi” ile tarla, bahçe ve sera alım kredisinde müşterilerinin traktör alım ve bahçe veya sera ekspertiz bedelinin yüzde 75’ini kredilendiriyor ayrıca  5 yıla kadar vade avantajı sunuyor.  Fortis  “Tarımsal Ekipman Kredisi” ve “Hayvan Alım Kredisi’nde de aynı şekilde tarımsal ekipman, besi veya süt hayvan alım bedellerinin yüzde 75’ini kredilendiriyor. Banka “Tarımsal Ekipman Kredisi’nde 5, “Hayvan Alım Kredisi’nde 36 aya varan vade seçenekleri sunuyor.

 

Banka Adı                                                  (Bin Ytl)

 

 

Ziraat Bankası                                              6.406.769

 

İş Bankası                                                       698.003

 

Şeker Bank                                                     344.180

 

Deniz Bank                                                     319.573

 

Yapı Kredi                                                      308.733

 

Vakıf Bank                                                     276.900

 

Garanti Bankası                                              260.974

 

TEB                                                                190.883

 

Finans Bank                                                    187.294

 

Akbank                                                           185.545

 

Halk Bankası                                                  144.802

 

Türkiye Finans                                               119.097

 

ING Bank                                                       108.717

 

Al Baraka Türk                                              116.155

 

Kuveyt Türk                                                     95.572

 

HSBC Bank                                                    91.236

 

Bank Asya                                                      84.551

 

Fortis Bank                                                     73.313

 

 

Kaynak: BDDK

 

 

Takipteki  kredide Yapı Kredi önde

 

En çok kredi kullandıran bank olan Ziraat Bankası, aynı zamanda en çok ‘Takipte Alacağı’ olan banka konumunda. Ziraat Bankası’nın 69 miyon 678 bin Ytl takipe düşen alacağı var. Ancak Zirrat’in takibe düşen alacağında yıllar itibari ile önemli bir düşüş olduğu görülüyor. Takipteki kredilerin tarımsal krediler içindeki payı 2002 yılında yüzde 62 iken bugün bu rakam yüzde 2,6’ya düşürülmüş durumda. Ziraat’ten sonra en çok takipte alacağı olan banka Yapı Kredi. Tarım kesimine 308 milyon 733 bin Ytl kredi sağlayan bankanın 66 milyon 866 bin Ytl takibe düşmüş alacağı bulunuyor. Takipte kredisi olmayan tek banka ise TEB...

 

Banka Adı                                         Bin Ytl

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !

Ziraat Bankası:                                                  69.678

 

Yapı  Kredi Bankası :                            66.866

 

Halk Bankası :                                     30.476

 

İş Bankası :                                           27.144

 

Akbank :                                               21.182

 

Denizbank                                              19.335

 

Vakıf Bank :                                           14.014