İBB ve İSKİ ihaleleri kayınpederden damada geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) geçen aralık ayında yaptığı servis ihalesini kazanan Albayraklar Holding Başkan Yardımcısı Nuri Albayrak'ın damadı Adem Altunsoy'un şirketi Platform Turizm ve Taşımacılık, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) servis ihalesini de kazandı. İhale sonucunda İSKİ, Altunsoy'un şirketine hizmeti karşılığı 29.8 milyon TL ödeyecek. İSKİ ve İBB servis ihalelerini son iki dönemdir kazanan Altunsoy'un şirketinden önce, aynı ihaleleri Albayraklar Holding'e bağlı Güneş Albayrak Turizm kazanmıştı. İBB'nin bu yıl için yapılan servis ihalesini 22.7 milyon TL bedelle kazanan Platform Turizm'in eski yönetim kurulu üyeleri arasında, Albayrak kardeşlerden Kazım Albayrak'ın da yer aldığı belirlendi.
 
3 firma teklif verdi
İSKİ personelinin taşınması için 21 Ekim'de düzenlenen ihalenin sonucu, 28 Aralık'ta Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafında yayımlandı. Açık usul yapılan servis ihalesine 3 ayrı firma teklif verdi. Kabul edilen teklifin sahibi ise Nuri Albayrak'ın damadına ait Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnş. Temizlik Hizmetleri AŞ oldu. İETT'nin 2008'de yaptığı "VIP Otobüs" ihalesiyle adı gündeme gelen Altunsoy'un şirketi, 385 servis aracıyla taşıyacağı İSKİ personeli için 29 milyon 796 bin 14 TL alacak. İhale sonucu, "İBB İSKİ Genel Müdürlüğü" adı altında ve 2009/126708 kayıt kodu ile işlendi. İSKİ'nin bu yıl için yapılan personel taşıma ihalesini kazanan Platform Turizm, 2009 için yapılan ihaleyi de kazanmıştı. Söz konusu ihaleye 4 şirket teklif vermiş ancak geçerli sayılan tek teklif, Platform Turizm'in 21 milyon TL'lik teklifi olmuştu.
KİK kayıtlarına göre 23.12.2006 ve 02.01.2009 dönemi kapsayan İSKİ'nin servis ihalesini yönetim kurulu başkanlığını Nuri Albayrak'ın yaptığı Güneş Albayrak Turizm, 22 milyon TL'ye kazanmıştı. İSKİ ihalesinde olduğu gibi İBB'nin servis ihalesini de Platform Turizm'den önce Güneş Albayrak kazanmıştı. Platform Turizm, İETT'nin Eylül 2008'de davet usulü ile yaptığı "VIP otobüs" ihalesini de kazanmış, ancak ihaleyi inceleyen KİK, ihalenin mevzuata aykırı olduğunu tespit etmişti. Büyükşehir Belediye Encümeni de ihaleyi jet hızıyla 6 Ocak 2009'da iptal etmişti.
 
NİKÂH ŞAHİTLİĞİNİ ERDOĞAN YAPTI
İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre Platform Turizm, 10 Temmuz 2002'de 5 milyon TL sermaye ile kuruldu. Sektöründe adı pek bilinmeyen şirketin en büyük ortağı, yüzde 96'lık payla Adem Altunsoy. Diğer 4 küçük ortak olan Necat Köktaş, Kazım Soylu, Hamit Çelik ve Yılmaz Aytaş'ın şirketteki paylarının ise yüzde 1. Merkezi İstanbul Küçükköy'de olan şirketin büyük ortağı Adem Altunsoy 3 Mayıs 2002'de Nuri Albayrak'ın kızı Elif Albayrak'la evlendi. Çiftin nikâh şahitliğini ise dönemin AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve SP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yapmıştı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !