Osel İlaç iflas masasında hayat buldu

Yaklaşık bir yıl önce 120 milyon TL borçla iflas eden Osel İlaç’a alacaklıları can verdi. Eczacıbaşı’nın ardından Türkiye’nin serum üreten ikinci büyük firması olan Osel İlaç’ın sonunu piyasadaki yoğun rekabet ve yeni yatırımı sabun fabrikası getirdi. Yeni yatırımından umduğunu bulamayan Osel İlaç’ın borçları giderek katlandı. Alacaklılarına ödeme yapamayacak duruma gelince de şirket Mayıs 2008’de iflas erteleme talebinde bulundu. Ancak talebi geri çevrildi. Mahkeme şirketin iflasını istedi. Devreye ifllas masası tarafından kurulan iflas idaresi girdi. Alacaklılarla yapılan toplantı da çıkan “Malların satılıp bize ödeme yapılmasını değil şirketin yeniden üretime geçirilerek ödeme yapılmasını istiyoruz” kararı Osel İlaç’ı yeniden hayata döndürdü. İki avukat, bir mali uzmandan oluşan iflas idaresi, 26 Mart 2009’da kapısına kilit vurulan şirketi beş ayda yeniden faaliyete geçirdi. Şu anda 250 kişinin çalıştığı fabrika, ayda 1 milyon TL ciro yapıyor. Her ay 200 bin TL’lik kazanç alacaklılar hanesine yazılıyor.

 

50 milyon dolar cirosu

400 çalışanı vardı

İstanbul Beykoz’a bağlı Akbaba köyünde bulunan Osel İlaç 93 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en eski ilaç fabrikalarından biri. Fabrikanın temelleri Miralay Mehmet Zekai Bey tarafından Haver ismiyle 1917’de atıldı. 1970’lere kadar kurucu ailenin başında bulunduğu fabrika bu tarihten sonra Osel İlaç A.Ş. adı ile Mehmet Selçuk Camcı’nın yönetim kurulu başkanlığında Camcı Ailesi’ne geçti. Ağırlıklı olarak devlet hastaneleri için serum ve klinik ampuller (serumun içine konan ağrı kesiciler) üreten Osel İlaç, 2009 başına kadar piyasanın en büyük  oyuncuları arasında yerini aldı. Klinik ampulde yüzde 50-55 pazar payı ile lider olan Osel İlaç, serum üretiminde ise yüzde 30-35’lik pay ile Eczacıbaşı İlaç’ın hemen gerisinde yer aldı. 50 milyon dolar cirosu bulunan Osel İlaç’ın, parlak günlerinde 400 çalışanı vardı.

  

Sabun fabrikasına aktarılan

paralar sonunu getirdi

Osel İlaç için sonun başlangıcı, ilaç sektöründeki yoğun rekabet ve Camcı Ailesi’nin İstanbul Tuzla’da kurduğu Hasel Sabun fabrikası oldu. Yoğun rekabet ortamında girişilen düşük fiyata ilaç politikası ve Osel İlaç’ın kardeş kuruluşu konumundaki Hasel Sabun’a kuruluş sürecinde Osel’den para aktarılması zorlu bir sürece yol açtı. İşçi maaşlarını, banka kredilerini ve tedarikçi firmalara borçlarını ödeyemeyen Osel İlaç, Mayıs 2008’de iflas erteleme talebi ile Kadıköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkemenin verdiği tedbir kararı ile kayyum denetiminde yoluna sekiz ay kadar devam eden Osel İlaç, iflas erteleme için mahkemeye sunduğu iyileştirme planını da hayata geçiremeyince iflasına karar verildi. İflasına karar verilen yılların fabrikasında üretime 3 hafta kadar Kadıköy İflas Müdürlüğü bünyesinde devam edilse de, denetimin güç olması nedeni ile 26 Mart’ta, fabrikada 17 idari personel bırakıldıktan sonra kapılara kilit vuruldu. 8 ay önce ise borçların ödenmesi için kurulan iflas idaresinin yaptığı birinci alacaklılar toplantısında ‘üretime devam edilsin’ kararı alındı. Ve şu anda yeni yönetimi ile üretime geçti.

 

Üretiminin yüzde 90’ını

kamu hastaneleri kullanıyor

Osel İlaç’ın iflas masası denetiminde üretim yapan bir fabrika olduğunu belirten Osel İlaç Genel Müdürü Volkan Kaplama, üretimin her aşamasının bilirkişi raporu çerçevesinde yapıldığına dikkat çekti. Fabrika üretime geçmeden bir ay önce genel müdür olarak atandığını söyleyen Kaplama, ürettikleri ilaçların yzde 90’ının kamu hastanelerinde kullanıldığını açıkladı. Kaplama, ürettikleri ilaçların acil bakım ve yoğun bakımlarda kullanıldığını, ameliyatlarda kullanılan efedrin adlı ilacın ise bir tek Osel’de ürettildiğini söyledi.

Osel’in önünde kritik bir dönemecin daha olduğuna dikkat çeken Kaplama, şöyle devam etti: “Birinci alacaklılar toplantısında üretime devam kararı çıktı. Şimdi önümüzde ikinci toplantı var. Umarız buradan da üretime devam kararı çıkar.”

 

 

kutu...........................................

OSEL İLAÇ NASIL AYAĞA KALDIRILDI?

 

* İflas idaresi ilk iş olarak beş kişilik bir bilirkişi heyetine fabrikada üretim yapılıp yapılamayacağı konusunda kapsamlı bir rapor hazırlattı.

* İdare, 37 sayfalık raporda belirtilen öneriler ışığında, hangi ilaçların hangi makinelerde ve kaç kişi ile üretilebileceğini netleştirdi.

* Bir süredir işlemez durumda olan makinelerin bakıma alınması ile birlikte fabrikaya peyder-pey işçi alımı yapılmaya başlandı.

* Sağlık Bakanlığı’ndan alınan ‘üretim yapılabilir’ izni ile birlikte 19 Ekim’de 6 ay önce kapanan Osel İlaç’ta yeniden üretim başladı.

* Üretimin her aşaması bilirkişi raporu çerçevesinde yapıldı.

* Verimli çalışmayı esas alan idare, stoklu çalışmamaya özen gösterdi.

* Başta enerji olmak üzere her aşamada tasarrufu öne çıkardı. Bir ampülün bile boşa yanmamasına dikkat edildi.

* Şirketin daha önce klinik boş ampüllerde fire oranı yüzde 20-25 iken, bu oran yüzde 2-3’e indirildi. * Fire oranı çok dikkatli çalışan elemanların katkısı ise azaltıldı.

* Kimyasal girdiler çok dikkatli kullanıldı. Bir gramı bile boşa harcanmadı.

* Pazarda en çok talep olan ürünler sıkı sıkı takip edildi. Bu şekilde üretim bandına yön verildi.

 

kutu............................

 

Hasel Sabun tasfiye bekliyor

Osel İlaç’ın yanı sıra kardeş kuruluş niteliğindeki Hasel Sabun’un da iflasına karar verilmiş durumda. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre 2003’te Tuzla’da kurulan Hasel Sabun şimdilerde tasfiye masasında. İçinde makinelerin bulunduğu fabrikada üretim yapılmıyor. 50’e yakın alacaklının olduğu Hasel Sabun’un yüzde 90’ına iflas idaresindeki Osel İlaç ve şirketin yönetim kurulu başkanı Mehmet Selçuk Camcı ile çocukları sahip.

 

kutu.............................

Osel İlaç’ta kim ne kadar alacaklı?

 

*Erciyes Ecza Deposu: 27.5 milyon lira

*Maliye hazinesi: 30 milyon lira

*İş Bankası: 6.750 bin lira

*Sosyal Güvenlik Kurumu: 5.8 milyon lira

*Güngör Ecze Depoosu: 3 milyon lira

*Asya Ecza Deposu: 2.5 milyon lira

*Finansbank:  2.250 bin lira

*Akgün Ecza Deposu: 2.250 bin lira

*Alman Colpett B.V: 2.230 bin lira

*UPS İlaç: 2 milyon lira

*Ziraat Bankası: 1.5 milyon lira

*Vatan Nakliyat: 1.5 milyon lira

Not: İflas idaresi söz konusu alacakların bir kısmını kabul etti.

 

 

Referans Gazetesi

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !