Sancak medyadan çekildi Karakaya, yerelden merkeze geldi

DİNÇER GÖKÇE-İSTANBUL

Medyaya üç yıl önce Star gazetesi ortaklığı ile adım atan, sonrasında haber kanalı 24’ü kuran işadamı Ethem Sancak, Star Medya Yayıncılık A.Ş.’deki hisselerini satarak sektörden çekildi. Sancak’ın yüzde 50 düzeyindeki hissesini, kapatılan Fazilet Partisi ve AK Parti Erzincan eski milletvekili Tevhit Karakaya satın aldı. Tevhit Karakaya’nın kardeşi Hamdi Karakaya, “Şirketin satış işlemi gerçekleşti, Ethem Bey’e ait hisselerin tamamını biz iki kardeş geçtiğimiz pazartesi günü devraldık. Ethem Sancak’tan boşalan yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna Tevhid Karakaya” gelecek dedi. Star ve Kanal 24’ün alınmasına ilişkin konunun üç ay önce gündeme geldiğini, ancak pazarlık görüşmelerinin kısa sürdüğünü anlatan Hamdi Karakaya, yeni yönetim kurulunun ise önümüzdeki günlerde şekilleneceği bilgisini verdi.
Grubun yeni sahibi Tevhit Karakaya siyasetteki faaliyetleri ile biliniyor. Fazilet Partisi ve AK Parti’de milletvekiliği yapan Karakaya halen AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi. Karakaya Ailesi Erzincan’ın en zengin ailelerinden biri olarak tanınıyor. Erzincan’daki ilk fabrika yatırımını yapan aile 1940’lı yıllarda deri fabrikası kurdu. Baba Mehmet Karakaya ise kurduğu döviz bürosu ile ailenin ticaretteki varlığını sürdürdü. Erzincan’da bulunan Karakaya Oteli’nin de sahibi olan Tevhid Karakaya, medya sektöründeki ilk deneyimini ise 30 yıl önce yaşadı. Yerel Doğu Gazetesi’nin de kurucuları arasında yer alan Karakaya, Can TV’nin de ortakları arasında yer aldı. Doğu Gazetesi’ndeki payını 13 yıl kadar önce sattığı öğrenilen Tevhid Karakaya ve kardeşi Hamdi Karakaya’nın işlerinin ağırlıklı kısmı İstanbul’da. İstanbul’da inşaat işleri yapan Karakaya kardeşlerin Kapalıçarşı’da da işyerleri bulunuyor. Hat Döviz ve Altın Ticareti AŞ. adındaki şirketin sahibi Karakaya kardeşler altın ve döviz ticarete yapıyor.
Şirkete ilişkin her birimden raporlar aldıklarını, yeni dönemde neler yapılacağına ortaya çıkacak raporlar sonrası karar verileceğini söyleyen Hamdi Karakaya, Ethem Sancak’tan boşalan yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna Tevhid Karakaya’nın geleceğini söyledi. Star ve Kanal 24’ün alınmasına ilişkin konunun üç ay önce gündeme geldiğini, ancak pazarlık görüşmelerinin kısa sürdüğünü anlatan Hamdi Karakaya, yeni yönetim kurulunun ise önümüzdeki günlerde şekilleneceği bilgisini verdi.

Karakaya’nın ortağı Tamince
Star ve Kanal 24’te Ethem Sancak’ın hisselerini alan Tevhit Karakaya’nın gruptaki diğer ortağı ise Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince. Medya ile ilk teması TMSF tarafından düzenlenen ihalede Star gazetesini satın alan Kıbrıslı işadamı Ali Özmen Sefa ile Star’a ortak olması ile başlayan Ethem Sancak daha sonra Kanal 24’ü kurdu. Başbakan Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Sancak, sektördeki ilk küçülme hamlesini geçtiğimiz yıl yaptı. Kanal 24 ve Star’daki yüzde 49 hissesini Fettah Tamince’ye satan Sancak, yeni ortaklık sonrası yaptığı açıklamada ikilinin medya sektöründe büyüme planına sahip olduklarını açıklamıştı. Sancak’ın üç yıl önce başlayan medya patronluğu deneyimi ise Star Medya Yayıncılık A.Ş’deki kalan hisselerini Tevhit Karakaya’ya satışı ile son buldu.

Kutu:::::::::::::::::::::::::::
Gül’ün kardeşi ile de ortak
AK Parti’nin kuruluş aşamasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte aktif rol aldığına dikkat çekilen Tevhit Karakaya’nın ortak olduğu şirketlerden biri de Ankara merkezli olan Mevk Gıda Sanayi Limited şirketi. Karakaya, Mevk Gıda’da Cumhurbaşkanı Gül’ün kardeşi Mehmet Macit Gül ile ortak. 20 bin TL sermayeli şirkette Gül ve Karakaya eşit paylara sahip. Ağustos 2007 kurulan şirket çeşitli illerdeki AVM’lerde bulunan şubelerinde barkadta mısır, meşrubat ve diğer gıda ürünleri satıyor. Tevhit Karakaya’nın kızı Hatice Karakaya’nın geçtiğimiz 3 Ekim’de yapılan nikah törenine Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan nikah şahitleri olarak katılmış, törene katılan davetliler arasında çok sayıda bakan da yer almıştı.

Referans

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !