Sezon ortasında otellerin yıldızı kayacak

Spot: Türkiye'de otel yıldızlarının standardı yeniden belirleniyor. Sektör temsilcilerinin deyimi ile “hatırla gönülle yıldız olanlar elenecek". Önümüzdeki iki ayda çıkması beklenen yeni düzenleme çık sayıda otelde yıldız kaymasına yol açacak.

 

Türkiye'deki otellerin standartları yeniden belirleniyor. Standartlara uygun olmayan  ve zamanında çeşitli yollarla haksız bir biçimde yıldız edinen oteller aldıkları bu yıldızlardan tek tek mahrum olacak.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, gelişen turizmi ve şartları göz önüne alarak otellerin yıldız standardını yeniden belirlemek üzere bir çalışma başlattı. Çalışmaya üç ay önce başladı. Önümüzdeki iki aylık dönemde uygulamaya geçilecek yeni yıldızlama tekniği ile bazı otellerin 'yıldız seviyeleri düşerken', bazıları da yukarıya doğru çıkacak. 1,2,3,4 ve 5 yıldız olarak sınıflandırılan Türkiye genelinde yaklaşık 4 bine ulaşan tesiste, teknolojideki değişiklikler de sınıflandırmalara dahil edilecek.

 

Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan çalışma uyarınca, otellerin yıldız standartları yükseltilirken, bir de gönüllülük usulüne bağlanan 'yeşil yıldız' uygulaması gündeme geliyor. Bakanlık kaynaklarından edindiğimiz bilgiyi göre, Kontrolörler Kurul Başkanlığı tarafından hazırlanan yeni standartlar önümüzdeki günlerde Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a sunulacak.

 

 

Otellerin yıldızları bugüne kadar 1994 yılında hazırlanan standartlara göre belirleniyordu. Bakanlık yetkililerinin üzerinde çalıştığı ve önümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a sunulacak olan yeni çalışmaya göre yıldız verilirken dikkat edilen kriterler arasına internet bağlantısı olup olmadığından business center'a birçok detaya bakılacak.

 

Bakanlığın diğer bir çalışması ise çevre ile ilgili. Gönüllülük esasına dayanan bu çalışmada ise otellere "yeşil" yıldız verilmesi planlanıyor. Bu noktada yıldız verilirken dikkate alınacak kriterler arasına ise otelin kullandığı enerji kaynaklarından, mavi bayrağa ve kızartma yağlarını nasıl değerlendirdiğine bakılacak.

 

Hatır-gönül yıldızları tarih olacak

 

Konuyla ilgili gelişmeleri Gözlem’e aktaran Turistik Oteller İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, yeni dönemde tasarrufun da ön plana çıkacağını belirterek, "Pazarda sürekli yenilikler oluyor, bu nedenle standartların sabit kalması mümkün değil. Çöp kutusundan, kapı anahtarına kadar her şey yeniden puanlanacak. Mesela biz bazı otellere yeni formları gönderdik ve puanladık. Üç yıldızlı bir otel örneğin eskiden rahat-rahat üç yıldızı tutturuyorken, şimdi ucu ucuna yetişebiliyor. Her önüne gelen ben dört yıldızım, beş yıldızım diyemeyecek. Yeniden sınıflama yapılacak" bilgisi verdi.

 

Şu anda otellere yıldız verilirken bakılan kriterlerin 1994 yılında belirlendiğini ve o tarihten bugüne kadar birçok yeni otelin hizmete girdiğine dikkat çeken Bayındır, “Hatırla gönülle yıldız olanlar elenecek" vurgusunu yaptı. Bu yeni yöntemle daha önce 'amca, dayı gayreti' ile yıldız alanların, seviyelerinin düşeceğini kaydeden Bayındır, "Tabii bu yeni durumda büyük çaplı oynamalar olmayacak. Yani 100 otelin birden yıldızı beşten, 4’e düşecek değil. Ama tabii ki değişiklikler yaşanacak" değerlendirmesinde bulundu.

 

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı yıldız kriterlerini belirlemek üzere Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile de birlikte çalışıyor. Bakanlığın TÜROFED'den bu konuda destek istediğini belirten Başkan Ahmet Barut, "Bakanlığın böyle bir çalışması var. Standartlar yeniden belirleniyor. Eskiden kimsede kablosuz internet bağlantısı yoktu. Ama bir otel kablosuz internet bağlantısı kurduğunda artı 5 puan alabilecek" dedi. Barut, eskiden klimanın lüks olduğunu hatırlatırken, "Artık klimasız oda düşünülemiyor. Yeni otellerde aile odaları, suitler, spa'lar var. Bize göre olması gereken doğal bir süreç" açıklaması yaptı. Ahmet Barut, TÜROFED'in doğayı korumak için yeşil yıldızla ilgili çalışmalar yaptığına da sözlerine ekledi.

 

Eski otellerde yıldız sancısı

 

Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Dedeman da üzerinde çalışılan düzenlemeden olumlu sonuçlar bekleyen isimlerden. Türkiye’de son dönemlerde kurulan otellerin standartlara uygun yapıldığına dikkat çeken Dedeman, sıkıntının daha çok, eski oteller ile ilgili olduğunu belirtti. Murat Dedeman ortaya çıkacak yönetmelik sonucu kimi otellerin yıldızlarını kaybedebileceği gibi, kimi otellerin de yeni yıldız kazanma imkanının doğabileceğine işaret etti.

 

 

Çevreci otelin yıldızları yeşerecek

 

 

Gerek bakanlığın gerekse sektörün gönüllülük sistemine bağlı yeni bir standarda daha geliyor. Buna göre çevreye dost, enerji ve suda tasarruf sağlayan, kızartma yağlarını usulunü göre şirketlere veren tesislerde yeşil yıldızla ödüllendirilecek. Ancak bu sisteme tesisler gönüllü olarak katılabilecek. Ahmet Barut artık çevrenin giderek önemli bir unsur olduğunu ifade ederek, "Bir çok kişi tatil tercihini yaparken tesisin bu özelliklerine de bakıyor. " dedi.

 

Düzenleme neyi getiriyor?

 

 

Artık, klima, saç kurutma makinesi, televizyon, mini bar, yüzme havuzu gibi klasik standartların dışında bir otelde kablosuz internet bağlantısı yani wirelles internetin olması da puanlamaya konu olacak. Yine business center, sansörlü su ve elektrik sistemleri de yıldızlama yapılırken puanlamada baz oluşturacak.

 

Turizmde “7 yıldız”lı yalan

 

 

Turizm sektörü otellerde yıldız standartları ile ilgi gelişmeleri yakından takip ederken, sektördeki bir diğer gelişme ise 7 yıldız ibaresi ile ilgili. Türkiye’deki turistik tesis sahipleri, zaman-zaman hizmete açacakları otelin “7 yıldızlı” bir tesis olacağını övünerek söylüyor. Oysa dünya turizm otoriteleri ile Türkiye’deki otoritelerin turistik tesis tanımında “7 yıldız” yok. Hatta Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, tesis tanıtımında “7 yıldız” ibaresini kullananlara ceza uygulandığını bile söylüyor.

 

 

Dünya turizmi, turistik tesislerde “7 yıldızlı” tanımlamasıyla Dubai’deki Burj El Arab (Arap Kalesi) ile tanıştı. Dubai’deki girişimcilerin kendi kendilerine ortaya attığı bu tanım, yayılarak Türkiye kıyılarına kadar geldi.

 

 

Özellikle Türkiye’nin turistik kıyılarında yeni bir oteli hizmete açmaya çalışanların bazılarının “Tesisimiz 7 yıldızlı olacak” diye demeç vermeye başlaması, turizmi yakından izleyenleri rahatsız etmeye başladı.

 


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !